Nordic walking – sport dla każdego?

Nordic walking to bezpieczna odmiana sportu. Każda osoba, która ma dwie zdrowe nogi i ręce może rozpocząć przygodę z „kijkami”. To odmiana, w której urozmaicamy zwykły marsz poprzez dodanie kijku i synchronizację ruchów z nimi. 

Pozytywne aspekty Nordic walking

Marsz z kijkami jak potocznie jest nazywany sport „Nordic walking” jest sportem dla każdej osoby, nie zależnie od wieku, płci, zaawansowania wiekowego czy uprzedzenia do sportu. Główną zaletą jest to, iż podczas spaceru z kijkami możemy swobodnie rozmawiać z drugą osobą, miło spędzać czas. Spacer z kijkami na świeżym powietrzu to również dobry ruch dla zdrowia, możemy się dotlenić, oddychać świeżym powietrzem. Jeśli potrzebujemy to możemy również znaleźć chwilę ciszy, spacerując w samotności i obserwować otaczająca nas przyrodę. 

Wpływ Nord walking na nasze zdrowie

Cholesterol, nadwaga, nadciśnienie to bardzo częste dolegliwości ze względu na to, że wszyscy cały czas „gonimy”. Praca, druga praca, telefon, mail. Bardzo duża liczba osób obecnie tak funkcjonuję, 24h na pełnych obrotach. Idealny pracownik nie zawsze równa się ze zdrowym pracownikiem. Dlatego należy wygospodarować trochę czasu wolnego dla siebie i skupić się tylko i wyłącznie na sobie, swoim zdrowiu, swoim samopoczuciu. Spacery „z kijkami” pomagają znaleźć trochę czasu dla siebie, na swoje myśli, poukładać sobie wszystko w głowie lub po prostu w ciszy pospacerować i cieszyć się z małych rzeczy, takich jak np. przyroda, dzieci bawiące się na placu zabaw. 

Odpowiedni sprzęt 

Rozpoczynając przygodę z „kijkami” warto rozpocząć zakup butów, najlepiej wybrać obuwie do biegania po twarde powierzchni. Z tego względu, że buty dla twardej powierzchni również znajdą zastosowania na łąkach, trawach, ścieżkach leśnych itd., a buty do miękkiej nawierzchni już nie koniecznie. Nie będą chroniły już tak naszych kolan przez brak odpowiedniej amortyzacji. Jeśli jednak wydatek 200 zł jest obecnie poza naszym budżetem, możemy ubrać zwykłe tenisówki, adidasy i ruszyć w „świat”.

Odzież termo aktywna z kurtką „wiatrówką” również spełni swoje przeznaczenie. 

Do tego należy zakupić popularne kijki do Nordic walking. Jeśli mamy już kompletny sprzęt możemy zacząć nabijać kilometry. Ciekawym dodatkiem jest smartwatch/telefon/opaska sportowa. Wszystkie te akcesoria pozwolą nam na kontrolowanie naszych funkcji życiowych (ciśnienie) oraz naszych postępów (tempo, ilość przebytych kilometrów). 

Sport Nordic walking może być naszą odskocznią od codzienności, stresu ale nie tylko może to być nasza mobilizacja do zaprzyjaźnienia ze sportem. Z czasem zawsze może doprowadzić nas do rozpoczęcia biegania lub pieszych wędrówek po górach. 

W takim wypadku widoki gwarantowane, a i satysfakcja nie najgorsza.

5/5 - (1)