Johan Cruyff – kim był i czego dokonał?

Johan Cruyff jest prawdopodobnie najbardziej wpływową osobą w piłce nożnej. Odpowiednia motywacja przed meczem piłki nożnej to dla niego „bułka z masłem”. Wywarł ogromne znaczenie taktyki we współczesnej piłce nożnej. Był wspaniałym zawodnikiem oraz trenerem. Zmarł w wieku 69 lat.

Początki Johana

Cruyff zmagał się z trudnym dzieciństwem, zmarłym ojcem i problemami w szkole, był jednak tolerowany. Jimmy Hogan, Jack Reynolds i Vic Buckingham już przez lata nastawiali Ajax na rozwój młodzieży i krótkie podania. W wieku 15 lat był słaby, nie miał siły, Jego rzuty rożne nie sięgały nawet pierwszego słupka bramki. Jednego pod wodzą Rinusa Michels młody zawodnik niesamowicie się rozwinął i stał się bardzo ważnym zawodnikiem Ajaxu. 

W sezonie 1966/67 Ajax strzelił niesamowitą liczbę 122 bramek w 34 meczach, z czego 33 zdobył 19-letni Cruyff. Cruyff zaczynał głównie jako lewy skrzydłowy w ustawieniu 4-2-4, a Ajax powoli awansował, by stać się jedną z najlepszych drużyn w Europie. W 1969 roku byli nawet w finale pucharu mistrzowskiego, ale przegrali 4:1 z AC Milan.

Taktyk i profesjonalista

Już jako zawodnik Cruyff był wybitnym taktykiem i już wtedy był głównie odpowiedzialny za innowacyjny sposób gry. Mówił pozostałym zawodnikom jak biegać, jak wychodzić na pozycję, jak przewidywać zagrania przeciwników. Rozumiał grę, rozbierał ją na czynniki pierwsze. W rzeczywistości był sercem wspaniałego Ajaxu w latach 70. i imponującej reprezentacji Holandii na Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Dla wielu Cruyff był pierwszym i ostatnim spadkobiercą Alfredo Di Stefano. Piłkarz totalny, w pełnym tego słowa znaczeniu. Cruyff miał niesamowite zmiany rytmu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Prawie żaden inny gracz nie był w stanie wpłynąć na grę indywidualnymi akcjami tak bardzo jak On i niewielu było w stanie tak konsekwentnie wpływać na grę.

 W wieku dwudziestu lat mówił, że holenderska piłka może stać się najlepszą na świecie. Pewny siebie ale z dużą dozą argumentów. Uważał, że holenderski futbol staję się zdyscyplinowany i pomysłowy. Pozostałe narody mają jedno albo drugie, nie potrafią tego połączyć.

FC Barcelona

W 1973 roku Johan przechodzi do FC Barcelony. Pierwszy sezon rozpoczął dopiero w 8 kolejce (zawirowania transferowe). Mimo to sezon był dla Niego bardzo udany, zdobył 24 bramki we wszystkich rozgrywkach. Pozostałe sezony były już mniej udane, dopiero sezon 76/77 był udany – 25 bramek. 

Końcówka kariery

Od 1979 do 1983 zawodnik zaliczył 6 transferów. Nie były to już tak udane lata jak w Barcelonie. Pierwszym transferem po Barcelonie było Los Angeles, później Washington Dilpomats. Powrót do Hiszpanii- Levante i z powrotem do Stanów – Washington. Końcówkę kariery spędził w swoim kraju: Ajax i Feyenoord Rotterdam. 

Johan Cruyff na stałe wpisał się w historie piłki nożnej, jako wspaniały piłkarz ale i jako fenomenalny taktyk, człowiek, trener. Jego trudny charakter pomagał Mu w tym wszystkim, był dociekliwy i dążył zawsze do tego żeby doprowadzić sprawę do końca. 

Źródło: https://sport1.pl/ranking-bukmacherow/

5/5 - (1)