Dlaczego piłka nożna jest królową sportu?

Piłka nożna budzi niezwykłe emocje, bez względu czy fan sportu mieszka w Londynie, Rio de Janeiro, Abidżanie czy w Kairze na czas piłkarskich mistrzostw świata wszyscy oni zasiadają przed telewizorem, bądź na stadionie, by kibicować swoim. Piłka nożna stanowi swego rodzaju fenomen, który badają socjologowie. 

Dlaczego piłka nożna jest królową sportu?

Ryszard Kapuściński napisał w 1978 r. książkę ’ wojna futbolowa’, która wybuchła pomiędzy Hondurasem i Salwadorem. Przez żaden inny sport, nigdy żadna wojna nie wybuchła, widać te emocje, którym oddają się fani piłki nożnej, których inne dyscypliny są pozbawione. Historycy do dziś dnia deliberują, czy w 1942 r. odbyły się mistrzostwa świata piłkarzy nożnych, istnieje wiele dowodów, że rzeczywiście tak było. Pokazuje to jeden fakt, że piłka nożna jest silniejsza niż wojna. Piłka nożna to jedyny sport, który daje ludziom ukojenie, Argentyna roku 1978 była państwem pogrążonym w wyniszczającej wojnie domowej, rządzona przez juntę wojskową, zdobycie mistrzostwa świata było dla nich wszystkich ukojeniem, spełnieniem, chwilą oddechu od traumatycznych zdarzeń, chwilą zapomnienia. Bramki zdobywane przez wielkiego Maria Kempesa sprawiały, że na ustach Argentyńczyków na nowo pojawiał się uśmiech. Bill Shankly,  eks manager Liverpoolu powiedział kiedyś, że piłka nożna to coś znacznie poważniejszego, niż kwestia życia i śmierci i miał rację. 

Dlaczego Polacy pokochali piłkę nożną?

Piłka nożna dawała nadzieję na lepsze jutro, sprawiała, że naród czuł się dumny i zjednoczony. 20 X 1957 r. Polacy ograli ZSRR wynikiem 2:1, Sowietów którzy w 3 lata później sięgną po mistrzostwo Europy. W Polsce doby Gomułki, był to powiew optymizmu, po którym rzekomo Wiesław’ musiał zadzwonić na Kreml, by przeprosić Chruszczowa, wszechwładnego rządcę Kraju Rad. Piłkarze dali nam wiele powodów do radości, do dumy, medale przywiezione z IO i z mundiali, finał europejskich pucharów Górnika Zabrze, ogranie Niemców 2:0 w 2014 r. 

Podsumowanie

Piłka nożna to sport, który jako jedyny potrafi rozpalać emocje, do tego stopnia, żeby doprowadzić do wojen. Sport ten przynosi wiele wzruszeń, gorycz porażki i szczęście z sukcesu. Zapraszamy na blog sportowy https://skeie.org.pl/celem dalszej lektury na rozmaite tematy ze świata sportu i piłki nożnej. 

5/5 - (1)