Czy piłkarze powinni trenować na siłowni?

Zawodowe uprawianie piłki nożnej z każdym kolejnym rokiem stawia przed sportowcami coraz to większe wymagania. Piłkarze, którzy przed laty odnosili wielkie sukcesy, dziś w wielu przypadkach nie podołałoby, kimś takim byłby zapewne Mathias Sindelar, największa gwiazda austriackiego Wunderteamu, którego nazwano człowiekiem z papieru, ze względu na mikrą postawę. Każdy kto ogląda ligi angielskie, zarówno Premier League, jak i niższe ligi zauważy, że współcześni piłkarze mają atletyczną budowę ciała, wystarczy spojrzeć na to jak zbudowani są George Elokobi, Claude Makelele, czy N’Golo Kante. Współczesne mecze piłki nożnej to istne starcia gladiatorów, dlatego też wielu piłkarzy ma problem, by przejść z poziomu juniorskiego, gdzie liczy się głównie technika na zawodowy, seniorski, który jest w dużej mierze siłowy. 

Dlaczego uczęszczanie na siłownię w przypadku piłkarzy jest obligatoryjne?

Celem defensora jest powstrzymanie ataku ofensywy przeciwnego zespołu, zaś napastnik, który jest zbudowany jak taran, do tego obdarzony znacznym wzrostem, może okazać się przeszkodą nie do pokonania. Piłka nożna nie sprowadza się do muskularnej budowy ciała, jednak nawet tacy współcześni wirtuozi techniki piłkarskiej, jak Cristiano Ronaldo spędzają godziny na siłowni, wylewają hektolitry potu, by okazać się zbyt mocni dla linii defensywnej przeciwnika, warto przygotować się właściwie do pojedynku, gdyż jak głosi powiedzenie, czym więcej potu na poligonie, tym mniej krwi na polu walki. Trening na siłowni pozwala ponadto uniknąć kontuzji, nie daje 100 % gwarancji, ale wzmacnia mięśnie, ograniczając ich ryzyko.

Czy ukształtowany piłkarz może poprawić swą muskulaturę?

W chwili, kiedy Leon Goretzka przechodził z Schalke 04 Gelsenkirchen do monachijskiego Bayernu wielu myślało, że niczym już nie zaskoczy, że to techniczny zawodnik, który będzie zadziwiał kreatywnością, jednak o mikrej posturze. W stolicy Bawarii, stał się piłkarskim crackiem, nie dość, że znacznie więcej strzela niż w klubie z Zagłębia Ruhry, na dodatek poprawił w znacznym stopniu tężyznę fizyczną. Polscy zawodnicy, którzy ruszają na podbój Europy, często wskazują, że Bundesliga jest bardzo siłowa, przykładem Jacek Chańko, gwiazdor Stomilu Olsztyn, który pojechał podbijać serca fanów Werderu Brema, dostał się pod skrzydła Felixa Magatha i zobaczył jak wiele brakuje mu do bycia naprawdę dobrym piłkarzem, podkreślał, że polscy szkoleniowcy nie przykładają wystarczającej uwagi do kwestii związanych z treningiem siłowym. 

Podsumowanie

Współczesny piłkarz musi trenować na siłowni, gdyż trening siłowy jest niezwykle ważny. Jeśli interesujesz się piłkarskim światem, koniecznie zajrzyj na blog https://pilka24h.pl/. Z jednej strony pozwala uniknąć kontuzji, z drugiej piłkarz staje się dzięki niemu po prostu lepszym, skuteczniejszym zawodnikiem, zarówno wtedy gdy występuje w defensywie jak i w linii ofensywnej. Najlepsi zawodnicy tacy jak Cristiano Ronaldo spędzają godziny na siłowni, gdyż są świadomi, że dzięki temu uzupełniają swój kunszt techniczny, atrybutem siły, stając się graczami kompletnymi. 

5/5 - (1)